«Попередження і захист від паводків в верхніх частинах басейнів річок Прут і Сірет шляхом впровадження сучасної системи моніторингу з автоматичними станціями – EAST AVERT»
MIS ETC 966
Спільні кордони. Спільні рішення
Чернівецький ЦГМ

 

Історія

 

Чернівецький обласний центр з гідрометеорології являє собою чітко працюючий механізм, який  забезпечує складний технологічний процес, початком якого  являються спостереження, а результатом – метеорологічні, гідрологічні та агрометеорологічні прогнози. Він охоплює майже всі напрямки спостережень за навколишнім природним середовищем на території Чернівецької області. До його складу входять: авіаційна метеорологічна станція Чернівці разом з метеорологічним локатором (МРЛ), озерна станція Новодністровськ, метеостанція Селятин, відділ аерологічних спостережень, відділ гідрології, лабораторія спостережень за забрудненням атмосферного повітря, сектор агрометеорології, сектор гідрометеорологічного обслуговування, 30 гідрологічних постів та 3 пости спостережень за забрудненням атмосферного повітря.

 

Основні завдання та функції Чернівецького обласного центру з гідрометеорології насамперед спрямовані на: забезпечення проведення гідрометеорологічних спостережень і базових спостережень за забрудненням навколишнього природного середовища, обробку та узагальнення матеріалів спостережень, забезпечення проведення моніторингу забруднення довкілля;забезпечення прогнозування погоди, гідрологічного режиму річок, агрометеорологічних умов вегетації сільськогосподарських культур та їх врожайності, небезпечних та стихійних гідрометеорологічних явищ; здійснення метеорологічного обслуговування авіації.

 

 

Свою історію гідрометслужба Буковини веде з середини ХІХ століття. Як свідчать архівні документи, ще до 1848 року в Чернівцях проводилися перші спроби організації спостережень за погодою та гідрологічних спостережень.

 

В липні 1849 року на ім’я Окружного Голови Чернівців, Едуардові Баху на виконання вказівки міністерства віросповідань і освіти Австрії з Відня надходить лист Державного секретаря  з дорученням оповістити правління установ і навчальних закладів Буковини, які забезпечені необхідним устаткуванням для проведення досліджень метеорологічних, електричних,  хімічних  властивостей атмосфери, про початок спостережень за погодою. Їм рекомендувалося приступити до повних, або часткових спостережень із точністю, що дозволяє сучасний рівень науки. Результати спостережень пропонувалося щодня опубліковувати в міській пресі:

 

«Ваша Вельмиповажність!

 

Внаслідок звернення, яке я отримав від цісарсько-королівського Міністерства внутрішніх справ, Ваша Вельмиповажність, отримуєте доручення сповістити правління інституцій та навчальних закладів Вашої коронної землі, які забезпечені необхідним обладнанням, щоб мати змогу проводити дослідження метеорологічних, електричних і хімічних властивостей атмосфери, а також дослідження магнетизму тіла землі запустити повне або часткове спостереження з цілковитою точністю, яке дозволяє сучасний стан науки, а результат спостережень щоденно публікувати у відповідних провінційних листках (місцевій пресі).

Заклади та установи, які відповідають своїм вимогам, виявлять бажання повідомити Вашій Вельмиповажності з цього приводу та одночасно послатися на те, під чиїм керівництвом в окремих місцевостях буде здійснюватися спостереження.

 

Прийміть Ваша Вельмиповажність запевнення моєї цілковитої поваги.

Відень, 9 липня 1849 рік.

За тимчасового Міністра культів та просвіти,

Молодший державний секретар

 

 Підпис

 

Адресовано: пану окружному голові в Чернівцях як керівнику установ Буковини крайового значення,

Едуарду Баху»

Перші регулярні метеорологічні спостереження з використанням  спеціальних, надійних інструментів розпочалися в Чернівцях з  жовтня  1852 року учителем середньої школи, а продовжені директором богословської семінарії. Матеріали метеорологічних спостережень лягли в основу опису кліматичних умов Чернівців, написаних та виданих у Чернівцях  в 1875 році доктором Тітус фон Альтхом і в 1886 році професором Вахловським. В Першому виданні охоплюється період спостережень 1852 – 1873 років в другому з 1853 по 1885  рік. 

Згідно крайового указу  від 19 січня 1870 року, виданого на підставі рішення  Міністерства культів та просвіти від 6 січня 1870  року, приймається рішення про створення метеорологічної обсерваторії  і розташування її в приміщенні Чернівецької православної вищої реальної школи.

                                                                                  

«Повідомлення Міністерства землеробства Австрії президії Буковинської крайової управи, про те, що воно спільно з Міністерством культів та просвіти виділяють 800 гульденів на будівництво метеорологічної обсерваторії із минулорічного залишку дотаційних сум фонду держпланування та використання  і охорони природних ресурсів.

Кошти виділяються за тієї умови, якщо необхідні залишки витрат по будівництву візьме на себе православний релігійний фонд і подбає про початок метеорологічних спостережень, беручи до уваги поради центральної установи з метеорології і земного магнетизму.   

Відень , 24 січня 1870 р.»

 

Будинок православної вищої реальної школи уцілів до наших днів.  Тепер у ньому розміщується загальноосвітня школа № 2. Розташований він на перетині вулиць Головна і Кафедральна. І дотепер на його даху залишився купол колишньої обсерваторії. 

 

Фото 30 – х   років  20 століття.

Фото 2007 року

В травні 1907 року керівник кафедри експериментальної фізики Йозеф Гейтлер фон Армінген та декан філософського факультету професор математичної фізики Михайло Радакович організували проведення метеорологічних спостережень в університеті. З лютого 1909 року розпочалися роботи по створенню університетської метеостанції, в підпорядкуванні якої в 1913 році знаходилось чотири метеостанції ІІ розряду: Буковина- Путна, Солка, Качіка, Дорна – Ватра. Інформація з метеостанцій надходила  до Центральної установи з метеорології і геодинаміки у Відні.

Триває формування і гідрологічних спостережень. В 1893 році була створена Гідрографічна служба, а в період 1893-1894 рр., після завершення підготовчої роботи, було засноване Королівське Гідрографічне центральне бюро та розроблений організаційний устав Гідрографічної служби  Австрії.

 В коронних землях було створено 14 гідрографічних відділень, які підпорядковувалися будівельним департаментам. В 1894 році вперше видаються інструкції й рекомендації Гідрографічної служби по виконанню, оформленню й доставці матеріалів спостережень у Центральне бюро Відня. 30 квітня 1894 року ці інструкції направляються по підрозділах Гідрографічної служби в коронних землях для регулювання гідрометричних спостережень.  

 

 

Рис. Фрагменти з методичного посібника по проведенню гідрометеорологічних спостережень ( Відень, 1894р.).

 

 В 1886-1887 роках була створена гідрографічна служба і на Буковині,  яка в 1914 році нараховувала  6 гідрометричних і 53 плювіометричних станції.

Така структура гідрографічної служби залишалася до початку Першої світової війни 1914 року.

В результаті воєнних дій Першої світової війни частина станцій була зруйнована й розграбована. Румунська влада, що прийшла на Буковину в 1918 році, намагалася провести інвентаризацію  гідрометеорологічних станцій і відновити  устаткування, прилади й документи, що залишилися після війни, розшукати й систематизувати дані спостережень, що збереглися. В результаті виконаної роботи в 1920 році запрацювали метеостанції в Чернівцях, Сучаві, Радауцах, Ватра-Дорні та Вижниці. Служба поступово відновлюється і набуває свого подальшого розвитку. Уже з 1921 року регулярно випускаються щотижневі й щомісячні агрометеорологічні бюлетені, що містять у собі інформацію про погоду, стан посівів, садів і тваринництва.

В 1940 році  Північна Буковина ввійшла до складу Української РСР. Згідно розпорядження  Українського Управління гідрометеослужби №ТО-5-132 від 05.08.1940р., 5 вересня 1940 року в Чернівцях колишнім комісаром  так званої Румунсько-Польської комісії Шиндлером Едуардом Едуардовичем і керівником Водного керування в Чернівцях в особі Данчули С. були передані начальникові Коломийської гідрологічної станції Корякові І.К. всі матеріали, устаткування, прилади, інвентар, меблі. Відповідно до розпорядження Українського Управління гідрометеослужби №ТО – 41- 15 від 15.08.1940р. Корякові пропонувалося прийняти, а надалі передати  все згідно опису Українському Управлінню гідрометеослужби.

Надалі гідрометеорологічні спостереження в Чернівецькій області не тільки продовжуються, а й розширюються. З 1 жовтня 1940 року відкрилася та  розпочала свою роботу метеорологічна станція Селятин. Її перші дані до кліматичного  довідника надійшли  до галузевого архіву  в січні 1941 року.

До моменту початку Великої Вітчизняної війни, а точніше в липні 1941 року в Чернівецькій області було 3 метеорологічних і 1 гідрологічна станції. Загальне число співробітників нараховувало 20 чоловік 

Під час другої світової війни мережа станцій, що знаходилася на окупованій території, була майже повністю знищена. ЇЇ необхідно було відновити, а скоріше за все, створити заново. 29 березня 1944 року війська Червоної Армії звільнили місто Чернівці. Невдовзі, після звільнення Чернівців, у квітні 1944 року, Рада Народних Комісарів УРСР і ЦК КП(б) України приймає постанову №395 про відновлення мережі гідрометеорологічної служби Червоної Армії.  Вже   29.04.1944р. відкрито авіаційну метеорологічну станцію цивільну (АМСЦ) Чернівці.   В червні  того ж року (1944) для відбудови авіаційної станції Чернівці прибуває генерал-майор Федоров, який під час Великої Вітчизняної війни очолював гідрометслужбу СРСР. Відновлює свою роботу  й гідрометеостанція Чернівці.  Постановою міської виконавчої ради  Депутатів трудящих  від 14 липня 1944 року №183 приймається рішення про виділення двох будинків для її розміщення.

В післявоєнні роки гідрометслужба Буковини набуває свого подальшого розвитку. В 1949 році в Чернівцях розпочинає температурно-вітрове зондування атмосфери - шоста на Україні аерологічна станція

в 1977 році в аеропорту встановлюється і підпорядковується авіаметеостанції (АМСЦ) метеорологічний локатор

Після будівництва Дністровської  гідроелектростанції в 1983 році для її обслуговування створюється озерна станція Новодністровськ. В її підпорядкування вводиться 21 гідрологічний пост. З них 12 річкових та 9 озерних. Для виконання гідрометеорологічних спостережень на Дністровському водосховищі до озерної станції приписується теплохід «Туча». В завдання станції також входить і майже весь об’єм метеорологічних спостережень.

Збільшується і саме гідрометеорологічне бюро (ГМБ). Розширюється напрямок його робіт. З 1976 року розпочинає свою роботу одна із перших в західному регіоні, хімічна група спостережень за забрудненням атмосферного повітря. В 1986 році вона реорганізується в лабораторію спостережень за забрудненням атмосферного повітря (ЛСЗА) і проводе спостереження за забрудненням атмосферного повітря на двох опорних стаціонарних постах (ПСЗ) та під факелом підприємств. В 1988 році змінюється структура  Чернівецького ГМБ. На підставі наказу №144 від 01.06.1988р. гідрометеобюро перетворюється на Чернівецький обласний центр з гідрометеорології (ЦГМ), який функціонує по нинішній день.

 

 

Контакти

 

Юридична адреса:

м. Чернівці

Вул. Глінки,1

Код ЄДРПОУ 21425063

Поштова адреса:

58010, м. Чернівці

Негадайлова, а/с 640

Телефон/факс:

(0372) 52-18-71

Телефон:

(0372) 52-69-38

pgdchernivci@meteo.gov.ua